Egyetlen célunk van és ez így hangzik:
Mindent még jobban lehet csinálni, mint ahogy eddig csináltuk!
Régi „történeti” faablakaink védelmében!
A hagyományos faablakok kitüntetett szerepet töltenek be az utca és a városkép jellegének megőrzésében.
Történeti épületünk nyílászáróit épített örökségünk MEGBECSÜLT RÉSZEKÉNT kellene kezelnünk. Az utóbbi években az építőipar virágzó ágazatává vált az ablakgyártás. Tárgyilagos ismeretek hiánya miatt a vásárlók elhiszik az ablakgyártók – sokszor félrevezető – ígéreteit, mert a reklámokon keresztül azt sugallják, hogy az új termékek több esetben jobbak, mint a meglévők. A régi 43mm-es ablakprofilok helyett az új ablakok 72mm-esek. Ez azt jelenti, hogy az új ablak üvegszélessége kb. 18 cm-rel lesz kisebb. Másfelől egy műagyagablak élettartama kb. tizede a faablakokénak, és hőszigetelő képességük is gyengébb.
A meggondolatlanul elvégzett ablakcserékkel egyrészt pótolhatatlan értékek mennek tönkre, temérdek szemét keletkezik, egyébiránt – a fenntarthatóság érdekében – alapvető fontosságú lenne, hogy minden megtartható értéket maximálisan megvédjünk és hasznosítsunk, hiszen napjaink legnagyobb kihívása a környezetszennyezés és az energiakészletek kimerülése.
Miért értékesek régi ablakaink?
Mert faanyaguk legtöbb esetben tökéletes állapotú, így szinte korlátlan ideig megtarthatók lennének. A külső ablakszárnyak sok esetben válogatott, csomómentes, 2 évig szárított VÖRÖSFENYŐBŐL készültek.
Az egyedi gyártású termékek nagy szaktudást igényeltek.
Régi ablakaink helyett, tömegesen megjelennek a silány minőségű ablakok, amelyek nem követik a kialakult építészeti formákat, és tönkre teszik az épületegységes eredeti homlokzatát. Rossz ablakcserénél nem csak az adott lakás értéke fog csökkenni, hanem az egész épületé.
A hagyományos kétrétegű, kapcsolt-Gerébtokos ablakokról kiderült, hogy mégis kiváló szerkezetűek. A 2db 43 mm-es faprofillal, vastagsága összesen 86mm (U = 1,1 W/m2 K). A Magyarországon leggyakoribb kapcsolt-Gerébtokos elbírja a hőszigetelő Üvegezést, és szakszerű kivitelezéssel egyesíthető az új üveg és a keret. Ha az egyik ablakszárnyban lévő üveget kicserélik Low-e bevonatú thermo üvegre, akkor a 3 rétegű üveggel a várható U érték 1,1-1,3 W/m2 K (a jelenlegi előírás U = 1,6 W/m2 K, illetve ajánlott ennél kisebb.) Természetesen biztosítani kell a szárnyak szakszerű hézagtömítését is, a kellemetlen huzat és a fűtésköltség csökkentése érdekében.
Összefoglalva kijelenthető, hogy az ablakok lecserélése a legtöbb esetben NEM INDOKOLT.
(forrás: Borz István: ABLAKOK Nemzetközi Szimpózium, 2008. szeptember 17.)